עיסוי רפואי

צרו איתנו קשר

שם:  
מייל:    
טלפון:  
 

עיסוי רפואי

תכנית לימודים של שנה או שנתיים. בתכנית מושם דגש על היכולות הטיפוליות של הסטודנט שכוללות: אבחון, התמודדות עם מטופלים שונים, הקשבה, הכלה ואמפטיה, משמעות הכאב וכיצד עובדים איתו ועוד.

מרכז המגמה: תום פיאנן

 
מרצים: בעז ירום, ליאן ניסן, קרן כהן גלילי.
 
אודות עיסוי רפואי :
העיסוי הינו משיטות הטיפול הקדומות ביותר בהיסטוריה של האדם. בעבר, השתמשו השמאנים בעיסוי לצורך ריפוי. הממצאים הקדומים ביותר של עיסוי נמצאו בהירוגליפים (כתב חרטומים) בקברו של תות ענח' אמון ב-1,323 לפנה"ס לערך.
המגע הינו צורך בסיסי קיומי מרגע היוולדנו. כבר בשלבי התכווצות הרחם, עוד בטרם לידתו, נחשף היצור האנושי לעיסוי. במחקר שנערך בארה"ב בפגים שקיבלו עיסוי 3 פעמים ביום, 5 דקות בכל פעם, במשך 10 שבועות, ניכרה עליה של 50% במשקל הפגים, עליה בערנות ומשך אשפוזם ירד ב-6 ימים.
קיימים למעלה מ-80 סוגי עיסוי שונים. שיטות המגע השונות קיימות בתרבויות שונות ורבות ממזרח ועד מערב ואלו מקצתן: עיסוי יפני, סיני, הודי, תאילנדי, מונגולי, עיסוי אפריקני, עיסוי יווני, שוודי, גרמני, צרפתי ועוד. הנריק לינג (1776-1839), רופא ומטפל שוודי, נחשף לשיטות עיסוי שונות, ליקט ופיתח מתוכן 7 תנועות בסיסיות המוכרות כעיסוי השוודי. לראשונה במערב, הנריק לינג הכניס את העיסוי לתחום הרפואה וכך הפך העיסוי במערב לרפואי.
ביצוע הארכות פסיביות ואקטיביות שנועדו לעזור בשיקום ובשיפור הגמישות של כל מפרק ומפרק, החזרת תפקוד מלא במפרקים פגועים, הרגעה והרפיה של השרירים, גירוי מערכת העצבים, קריותרפיה – עקרונות הטיפול בקור שנועד למצבים אקוטיים ולשיקום, טיפול בצלקות לשם החזרת הרקמה לתפקוד יעיל. עיסוי ספורטאים, עיסוי לנשים בהריון בתהליך הלידה ולאחריה, עיסוי רקמות עמוק ועוד.
תכנית הלימודים מתפרשת על פני שנה עד שנתיים וכוללת כ- 1,035 שעות אקדמיות.
בסוף כל שנת לימודים מוענקות לבוגרים תעודות מטעם קמפוס ברושים, ביה"ס להכשרת מטפלים ברפואה משלימה, המועדון לספורט באוניברסיטת תל-אביב.
 
העיסוי הרפואי משלב בתוכו שלושה מרכיבים:
1. Soft Tissue Massage (STM) – כולל: עיסוי שוודי, עיסוי צרפתי, אסלן מסאז'.
     מרכיב זה עובד בעיקר על עיסוי להזרמת דם.
2. Deep Tissue Massage (DTM) – כולל: עיסוי אורטופדי, שיטת רולפינג.
     עיסוי ברקמות עמוקות, בעיקר ברקמות חיבור (fascia).
3. Energetic Massage(EM) – כולל: שיאצו, טווינה,עיסוי תאילנדי.
     עיסוי להזרמת אנרגיה בגוף.
השילוב בין שלושת המרכיבים לעיל הוא למעשה העיסוי הרפואי המשולב.
 
מטפל בעיסוי משול ל"נגן" והמטופל ל"כלי הנגינה". יש לדעת כיצד לכוון את הכלי ובאיזה מקצב לעבוד. קיימת השפעה ומשמעות לעבודה הרמונית נכונה, איטית ומהירה. לפיכך ההבדל בין עיסוי אחד למשנהו אינו רק בטכניקה כי אם באדם המטפל.
 
בתכנית הלימודים של העיסוי הרפואי המשולב, מושם דגש על היכולות הטיפוליות של הסטודנט שכוללות: אבחון, התמודדות עם מטופלים שונים, הקשבה, הכלה ואמפטיה, משמעות הכאב וכיצד עובדים איתו ועוד. כל אלה משפרים את הטכניקה של המטפל. עוד בתכנית הלימודים: הבנה מעמיקה בפתולוגיה והטיפול למגזרים שונים: ספורטאים, נשים בהריון, פציעות שונות – הן ברמה האקוטית והן ברמה הכרונית – ועוד.
 
הטיפול בעיסוי רפואי משולב מוכר ביחידות לרפואה משלימה של מוסדות רפואיים ציבוריים ומטפלים בעיסוי רפואי, משתלבים בעבודה בקופות החולים, בבתי חולים, במרכזי טיפול הוליסטיים, מכוני כושר ובריאות, ספא וקליניקות פרטיות. הלימודים בקמפוס ברושים פותחים דלתות רבות נוספות של תעסוקה – נבחרות ספורט, מחלקות שיקומיות ועוד.
 
תכנית הלימודים:
תכנית העיסוי הרפואי המשולב משלבת ידע תיאורטי, עבודה מעשית, והתנסות חווייתית אישית. התכנית משלבת גישות טיפוליות משלימות ושיעורי העשרה רבים, בהם ארומתרפיה, ניהול ושיווק מרפאה, יחסי מטפל מטופל ועוד.
כמו כן ניתן דגש בלימודים על אנטומיה טופוגרפית, פתולוגיות ספציפיות, דגשים ואתיקה מקצועית, ועל שלושה מישורים עיקריים: המדעי, האבחוני והטיפולי.
במישור המדעי
מהי פתולוגיה, מושגים בפתולוגיה, דרך הופעתן של פתולוגיות בחלקי הגוף השונים והשלכותיהן.
אורתופדיה – נזקים הנוצרים בגוף על רקע ניווני ועל רקע טראומטי, מושגים רפואיים, מערך הפציעה/מנגנון הפגיעה, התהליך הדלקתי, ניתוחים, קיבועים, טיפולים ושיקום.
במישור האבחוני
בדיקת מפרקים – כיצד לבדוק כל מפרק ומפרק, התשאול האובייקטיבי והסובייקטיבי, אבחון יציבתי, אבחון נשימתי, בדיקת כוח וגמישות שרירית.
במישור הטיפולי:
הידע שנרכש הוא תיאורטי ומעשי ומשולב בהתנסות וחוויה אישית (נשימות, מדיטציות, דמיון מודרך ועוד).
 שנה א'
בשנה הראשונה יתמקדו הלימודים בהיסטוריה של העיסוי, לימוד והטמעה של התנועות השונות בעיסוי רפואי משולב, תוך שימת דגש על התאמת התנועות למטופל ועבודה נכונה למטפל.
ילמדו טכניקות עבודה כגון: טכניקות לשחרור שריר בעזרת דמיון מודרך, Myofescal Release, טכניקות עיסוי מתקדמות, עיסוי רקמות עמוק, הנעת מפרקים, עבודה בשכיבה על הצד ובישיבה.
בנוסף, עיסוי באבנים חמות, סוגי כאב שונים – מקורם והטיפול בהם, התמודדות מול סוגים שונים של מטופלים ועוד.
שנה ב'
לימודי השנה השנייה עוסקים בהעמקת הידע וההבנה היסודית בנושאים ספציפיים ובהם: Tender Points, התבוננות ואבחון ליקויי יציבה, פציעות, מחלות וטראומות שונות – על השלכותיהן הגופניות והרגשיות-נפשיות, הקניית כלים באבחון ושיפור רמת הטיפול תוך הדגשת הרעיון של יצירת תהליך טיפולי לשינוי ושיפור איכות חייהם של המטופל והמטפל.
ניתן דגש על הרחבת הידע והעמקת המישור המדעי, המישור האבחוני והמישור הטיפולי. שלושת הכלים הללו יחדיו מעניקים את הידע והכלים לאבחן את הפתולוגיה שהתהוותה בגופו של המטופל, להבין אותה, את העומד מאחוריה, את הפן הנפשי-רגשי, את מאפייניה ואת דרך הטיפול בה.
 
תעודה:
כל המסלולים המוצעים הינם מסלולים חוץ אקדמיים , ונלמדים במסגרת לימודי תעודה בלבד.
בסוף כל שנת לימודים מוענקת תעודת מטפל מטעם קמפוס ברושים, ביה"ס להכשרת מטפלים ברפואה משלימה, המועדון לספורט באוניברסיטת תל-אביב.

בסיום שנה א'תעודת מטפל מוסמך בעיסוי משולב, כולל טכניקות מתקדמות בעיסוי, עיסוי שוודי, עיסוי רקמות עמוק ועיסוי באבנים חמות.
בסיום שנה ב' תעודת מטפל בכיר בעיסוי רפואי משולב.