הידרותרפיה

צרו איתנו קשר

שם:  
מייל:    
טלפון:  
 

הידרותרפיה

קורס שנתי החל מה- 10.12.20

משך הלימודים:   30 שבועות :  555 שעות לימוד אקדמיות + 60 שעות  של סטאז מעשי בבריכות טיפוליות
 
 הידרותרפיה היא שיטת טיפול במים אשר נועדה לשפר את תפקוד מערכות העצב-שריר-שלד ומנצלת את יתרונות השהות במים, חוסר משקל ותנועתיות. תכונות המים (התנגדות, כוח הציפה, לחץ הידרוסטאטי, מערבולות והולכת חום) תורמות לשיפור התפקוד הנשימתי,  לחיזוק השרירים ללא עומס יתר על המפרקים, להרפיה ולשחרור וגם להקלה על כאבים.  בעשורים האחרונים, לאור מחקרים רבים, התפתח הטיפול במים לתחום ייחודי המשיק בין הרפואה הקונבנציונאלית לרפואה הטבעית. כיום טיפול זה מהווה חלק בלתי נפרד מתהליך שיקומי של פגיעות ונכויות שונות.  קופות חולים, בתי חולים ומרכזי שיקום מעסיקים מזה שנים הידרותרפיסטים לטיפול במגוון אוכלוסיות כדוגמת הסובלים מבעיות של שיתוק מוחין, תסמונת דאון, אוטיזם, נפגעי תאונות דרכים, אנשים הסובלים מבעיות נוירולוגיות (פרקינסון ,אירוע מוחי, ניווני שרירים לסוגיהם) והסובלים מבעיות אורתופדיות (שברים, קיצורי שרירים, בעיות פרקים). 
 
מסלול הלימודים בקמפוס ברושים משלב לימודים עיוניים ולימודים מעשיים. במסגרת לימודים אלו, ניתן בסיס ללימודי גוף האדם והתהליכים הפיזיולוגיים אשר מתרחשים במערכות הגוף, כמו גם פתולוגיות למיניהן ותהליכים פסיכולוגים. במסגרת הלימודים המעשיים נלמדות גישות וטכניקות שונות להתמודדות עם צרכי ומטרות המטופל תוך הרחבה לתחומי שיקום אורתופדי, נוירולוגי והתפתחותי.  
 
טכניקות הלוויק:  הנקודות של גישת הליוויק. הבנה עמוקה על 10 בבסיס השיטה ההתקדמות לעצמאות במים דרך תכונות המים והתנהגות הגוף האנושי במים , מתן תמיכות נכונות לשחיין , בניית פעילויות תואמות  גיל ויכולת במים המאפשרת הגעה לעצמאות במים לאנשים עם טווח גדול של נכויות . לימוד השחייה בגישת הליוויק עובדת על יחידת שחיין ומאמן שלרוב הם חלק מקבוצה  ומאפשרת לקיים פעילות חברתית בהבנה עמוקה של תכונות המים והאחיזות ,השחיין מקבל כלים להיות עצמאי במים בפעם הראשונה. השיטה חשובה מאוד במהלך הלימודים ונותנת הבנה עמוקה של תכונות המים ציפה  עצמאות ויחסי מטפל מטופל שכל כך חשובים במהלך טיפול הידרותרפי

  
 טכניקת ג'הארה:
הג'הארה מתבססת על שיטת אלכסנדר והזן שיאצו. הטיפול  עובד על מיקרו התאמות של הגוף וגורמת לתחושה כללית של התרחבות .לשיטה מגוון תרגילים אקטיביים וטיפול פאסיבי בציפה . בטיפול המטופל מוצף  בתנועות איטיות ומעגליות לכיוון הראש .השיטה מאפשרת תחושת מרכוז למטופל וסדר ומרכוז למטפל ועל ידי כך מאפשר שחרור  פיזי ומנטלי של מטופל . שיטת הג'הארה מספקת תמיכה מדויקת למבנה הגוף. תמיכה זו, בשילוב עם מתיחה עדינה, מאריכה את עמוד השדרה . התמיכה היא האיזון בין להיות נוכח לבין הרגישות המאפשרת למטפל להגביר את טווח התנועה של הגוף ולהעניק למטופל  הרגשת ביטחון וחוסר פחד לצוף על פני המים העוטפים אותו תמיכה אלמנט המתכת : תמיכה במבנה השלד ועמוד השדרה בדגש על יציבה בריאה עם מודעות למנחי גוף מאפשרת חווית שחרור של המערכות המחזיקות אותנו במתח, בכאב ובפחד. למהות התמיכה במים השלכות ברבדים האישים רגשיים והפיזיים והם הבסיס לטיפול ולמודעות שלנו כמטפלי  הידרותרפיה. הארה  הייחודי בברושים כקמפוס לרפואה משלימה נרחיב על יסודות הרפואה הסינית הזן ’ בקורס הג שיאצו מבנה חמשת האלמנטים ברפואה הסינית . על רעיון האין והיאנג. על בסיס המרדיאנים והשילוב  שלהם בעבודת המים 
טכניקת Bad Ragaz שימוש במים כסביבת עבודה לשם תנועתיות, עבודה מול התנגדות לחיזוק שרירים, תוך ניצול העדר המשקל ויכולתו של המטופל לבצע פעולות שאינן ניתנות לביצוע ביבשה. 

watsu - מבוססת על עקרונות מהרפואה הסינית (השיאצו). עוצמת הטיפול ויעילותה גדלות בהרבה, כאשר הטיפול מתבצע במים חמים המרפים את השרירים ותומכים בעמוד השדרה. במים עמוד השדרה יכול לנוע בצורה שאינו יכול לנוע ביבשה, המשקל מופחת ויש אפשרות לשחרור אנרגיה, תוך עזרה רבה בשיפור התפקוד היום-יומי לאנשים בריאים וכן לסובלים מבעיות פיזיות, מנטאליות ונפשיות.
 
יסודות הוראת השחייהבמהלך הקורס יוכשר הסטודנט בלימוד הבסיס המעשי והעיוני ליסודות הוראת השחייה, ככלי נוסף לטיפול והדרכה במים.   
 
 
 מיקום הקורס: 
 • הלימודים העיוניים, לימודי המגע המעשיים והדרכת הוראת השחייה מתקיימים ברמת אביב קמפוס ברושים ומרכז הספורט של אוניברסיטת תל-אביב.
 • לימודי המים המעשיים והתרגולים מתקיימים בבריכה הטיפולית ברמת אפעל, מותאמת ל 34 מעלות.  3
 • במהלך השנה יתקיים סיור לימודי בבריכה הטיפולית במרכז שיקומי.  
 • במסגרת הלימודים התלמידים נדרשים לתרגל מעשית את החומר הנלמד, בנוסף לתרגול בשעורים.  
 
תעודות: 
מסיימי הקורס ינתנו התעודות הבאות:
 • תעודת מטפל במים (הידרותרפיסט)
 • תעודת מטפל בשיטת הלוויק  Halliwick
 • תעודה Support בשיטת ג’הארה, ג’הארה 1
 • תעודת השתתפות בקורס Bad Ragaz
 • תעודה השתתפות בקורס יסודות הוראת השחייה ותעודת החייאה
תנאי קבלה:   
 • תעודת בגרות / תואר אקדמי
 • ראיון אישי
 • מבחן התאמה
 • שחיית רצף לאורך 50  מטר וידע בסיסי בשני סגנונות
 • אישור רפואי לשהייה ממושכת במים

הכרה מקצועית:
המסלול מוכר ע"י ארגון ההידרותרפיה בישראל .ע"י ארגון הגהארה העולמי .ומרכז ההלוויק מלונדון. כחלק מההכרה הבוגרים יכולים להשתלב במוסדות רשמיים אשר מציעים טיפולי הידרותרפיה

מרכז הקורס - נדב לביא: מטפל ומורה להידרותרפיה, מטפל בשלל מקצועות המים ובצוות ההדרכה בשיטת ג׳אהרה. מתמחה בשחייה שיקומית ופציעות ספורט ומשלב טיפול במים וביבשה בשלל טכניקות שיקום.  
 
מורים נוספים בקורס : 
 רוני עוז-זהבי 

צוות הוראה מלא