טווינה

צרו איתנו קשר

שם:  
מייל:    
טלפון:  
 

טווינה

תכנית לימודי הטווינה בקמפוס ברושים הינה ייחודית, ומשלבת לימוד מעמיק של הפילוסופיה הסינית לצד טכניקות המגע והאבחון. מסלול של שנה עד שלוש.

ההרשמה לסמסטר אביב בעיצומה! מתחילים ב- 24.2.19

 
מרצים בכירים:
ורד אמיר- רכזת מגמה, אוהב שכטר, אייל ערוסי,נרי סייג, מירב ישראלי
 

אודות טווינה:
הטווינה הינה שיטת טיפול במגע, המהווה חלק בלתי נפרד מהרפואה הסינית המסורתית.
המרפאים הנודדים הקדומים, שעברו מכפר לכפר, היו מרפאים את חוליהם בצורה "פלאית" לכאורה, כשלמעשה השתמשו בטכניקות הקדומות של הטווינה.

הטווינה כוללת בתוכה אוסף של שיטות טיפול במגע שהתפתחו באזורים שונים ברחבי סין. כל אזור נתן את החותם הייחודי שלו לטיפול הטווינה. לדוגמה, בתקופת השושלת המונגולית בסין, שושלת יואן (המאה ה-13 לספירה) התפתחה טכניקה של איחוי עצמות וטיפול בבעיות אורתופדיות, זאת בשל ריבוי הפציעות של לוחמים אשר נפלו מסוסיהם ונפגעו. באזורים מיושבים ועירוניים בסין התפתחו טכניקות טיפול לבעיות פנימיות, פיזיות ורגשיות.

על פי הספרות הסינית הקלאסית התפתחו המגע והתנועה – הטווינה והצ'י-קונג (תרגילי תנועה ונשימה) במרכז סין ולכן נחשבו לשיטות טיפול מרכזיות.

הטיפול בטווינה

הייחודיות בטיפול – הקצב והתנועה:
הטיפול בטווינה מתאפיין בתנועתיות רבה של המטפל. המפתח בטיפול הינו הקצב. במהלך הטיפול מתקיים משחק בין הקצב לבין עוצמת הטיפול. המטפל רוקד מסביב למטופל, עובר בחופשיות ובהרמוניה, מניע את גופו במדויק, ברגישות ובמיומנות בין טכניקה אחת לשנייה, בין עוצמה לרכות, בין מהירות לאיטיות ולהיפך; בין טיפול שמקיף את כל גוף המטופל לטיפול מקומי באזור ספציפי, ממש כרקדן העובר בין סוגי צעדים שונים בריקוד.

אומנות הטיפול בצ'י:
ראשית על המטפל להכיר את הצ'י (Qi) – אנרגיית החיים – בגופו שלו ובגוף המטופל, ולנווט אותו במהלך הטיפול. לשם כך נדרשים תרגילי צ'י קונג: תרגילים המפתחים את יכולת התנועה, הנשימה והשימוש בתודעה. התרגול מחזק את הצ'י, תורם לשיפור איכות המגע ומסייע במניעת עייפות המטפל.

הטווינה בסין:
מחלקות הטווינה בבתי החולים בסין הינן המקבילה הסינית למחלקות האורתופדיה והפיזיותרפיה במערב, והן חלק ממערך הרפואה, לצד מחלקות הדיקור וצמחי המרפא.
טיפול הטווינה מבוסס על עקרונות הרפואה הסינית ההוליסטית, השואפת לאיזון ולזרימה הרמונית בין גוף לנפש ברמת תפקוד האדם. כשמופר אותו איזון נוצרת בעיה בריאותית. המטפל בטווינה ידאג להחזיר את האיזון וההרמוניה לגופו של המטופל בעזרת הטווינה והכלים הנוספים שעומדים לרשותו מתוך הרפואה הסינית.

מהלך הטיפול:
הטיפול בטווינה מתבצע על גבי מיטת טיפולים או כיסא מיוחד לטווינה, כשהמטופל בלבוש מלא וכולל עבודה פיזית ואנרגטית על גוף המטופל, תוך שימוש במגוון רחב של טכניקות, חלקן דינאמיות ונמרצות מאוד, וחלקן איטיות, ממוקדות ומרגיעות.
הטיפול בטווינה משפיע באופן נרחב בבעיות בתחומים הבאים: בעיות אורתופדיות ונוירולוגיות (כאבי גב, כתפיים וצוואר, שיקום לאחר אירוע מוחי, דלקות מפרקים וכו'), בעיות בתפקוד של האיברים הפנימיים (בעיות נשימה, בעיות עיכול, יתר לחץ דם, בעיות גינקולוגיות ועוד) וכן בעיות רגשיות.
המטפל בטווינה משתמש בכלים נוספים מתוך הרפואה הסינית המשולבים בטיפול על מנת להגביר את יעילותו כגון: כוסות רוח, גוואשה (שפשוף העור ע"י חפץ קשה), מוקסה (חימום נקודות דיקור) ומשחות טיפוליות.

הטיפול בטווינה מוכר ביחידות לרפואה משלימה של מוסדות רפואיים ציבוריים, ומטפלים בטווינה משתלבים בעבודה בקופות החולים, בבתי חולים, במרכזי טיפול הוליסטיים ובקליניקות פרטיות.

תכנית הלימודים:

שנה א'
הקניית יסודות ועקרונות הטווינה, הכרת טכניקות טיפול הטווינה הבסיסיות הקלאסיות, לימוד עבודת גוף, לימוד התנועה והמגע המיוחדים לטיפול הטווינה, פיתוח יכולת הסטודנט להכיר את הצ'י ((Qi ולהשתמש בו בטיפול, יצירת קשר טיפולי באמצעות מגע, טרמינולוגיה, פילוסופיה ופיזיולוגיה לפי הרפואה הסינית ותפקוד תקין של מערכות הגוף לפי הרפואה המערבית.
בסוף שנה זו יוכלו הבוגרים לבצע טיפולי טווינה כלליים, לתחזוקה ואיזון.

שנה ב'
הכרת מגוון פתולוגיות אורתופדיות ופנימיות, טיפולי טווינה לפתולוגיות אלה, רכישת כלי אבחנה מתוך הרפואה הסינית ומתוך עבודת המגע ויישום טיפול הטווינה בהתאם לצרכיו המיוחדים של המטופל.
השגת מיומנות גבוהה בעבודת הגוף, התנועה והמגע המיוחדים לטווינה ובשימוש בטכניקות הטיפוליות ברמה הפיזית והאנרגטית.
בסוף שנה זו הבוגרים יהיו בעלי ידע ויכולת לאבחן ולטפל במגוון בעיות באמצעות הטווינה.

שנה ג'
שנה קלינית, בה מושם דגש על טיפולים ונושאים קליניים.
אינטגרציה נוספת של כל החומר הנלמד ויישומו בעבודה טיפולית, רכישת ידע נוסף והעמקת ההבנה בנושאים קליניים שונים, הקניית יכולת לקבל מטופלים ולנהל את כל תהליך הטיפול באופן עצמאי, העמקה והרחבה של הידע בנושאי פתולוגיות אורתופדיות ע"פ הרפואה המערבית, שיטות טיפול ואבחנה מתקדמות בטווינה.
מטרת המסלול הינה להכשיר מטפלי טווינה ברמה גבוהה, כך שיוכלו להשתלב כמטפלים בכל מרפאה בתחום, בקופות החולים, בבתי החולים או לפתוח ולנהל קליניקה פרטית

משך הלימודים:
מסלול הלימודים של טווינה מתפרש על פני שנה אחת עד שלוש שנים, וכולל כ-1,630 שעות אקדמיות.

הכרה:
התכנית מוכרת ע"י האגודה לריפוי סיני בישראל

תעודה:

כל המסלולים המוצעים הינם מסלולים חוץ אקדמיים , ונלמדים במסגרת לימודי תעודה בלבד.
בסוף כל שנת לימודים מוענקת תעודת מטפל מטעם קמפוס ברושים, ביה"ס להכשרת מטפלים ברפואה משלימה, המועדון לספורט באוניברסיטת תל-אביב.
שנה א': תעודת מטפל טווינה.
שנה ב': תעודת מטפל טווינה מוסמך.
שנה ג': תעודת מטפל טווינה בכיר.
מסלול טווינה למטפלים: תעודת מטפל טווינה מוסמך.

תנאי קבלה:
• תעודת בגרות
• ראיון אישי
• מבחן התאמה

דגשים נוספים בתכנית הלימוד:
• לימודי הרפואה הסינית לתלמידי הטווינה – אנו בקמפוס ברושים מאמינים, שמטפל בטווינה חייב לשלוט באבחנה הסינית על בוריה, ולכן לומדים תלמידי הטווינה את יסודות הרפואה הסינית במתכונת זהה לתלמידי הרפואה הסינית.
• קורס צ'י-קונג – חלק בלתי נפרד מהטיפול בטווינה הוא ההכרה של המטפל את הצ'י Qi אנרגית החיים, והידע לנווט את הצ'י בגופו ובגוף המטופל. תרגול הצ'י-קונג הינו חלק אינטגרלי מתכנית הלימודים.
• לימודי רפואה מערבית בהיקף נרחב – כחלק מתפיסה אינטגרטיבית הרואה את לימודי הרפואה המערבית חלק בלתי נפרד מהרפואה המשלימה, כוללת התכנית לימודי רפואה מערבית בהיקף נרחב של כ-314 שעות אקדמיות.
• קורס בפתולוגיות אורתופדיות – קורס מעמיק בפתולוגיות אורתופדיות מערביות שכיחות. הקורס נלמד בשנת הלימודים השנייה והשלישית, ומועבר על ידי פיזיותרפיסט מוסמך.
• צמחי מרפא סיניים – במסגרת לימודי שנה ב', נלמד קורס פורמולות פטנט בצמחי מרפא סיניים, כדי להעשיר את הכלים של המטפל ולאפשר לו מתן פורמולות צמחי מרפא למטופלים. הקורס מועבר באמצעות האינטרנט.
• תזונה סינית – עקרונות התזונה הנכונה לפי הרפואה הסינית.
• צפייה קלינית – בנוסף לקליניקה הלימודית המתקיימת בבית הספר, תלמידי שנה ג' בטווינה עורכים צפייה קלינית במחלקה פנימית בבית חולים. זהו שלב חשוב בהבנת האופן בו משתלבים טיפולי הרפואה המשלימה עם הרפואה הקונבנציונאלית.
• משלחת לימודים בסין – בכל שנה יוצאת משלחת לימודים לסין, לביה"ח Guang An Men שבבייג'ין, המאפשרת התמחות והתנסות קלינית.
• מעורבות חברתית – במסגרת תכנית הלימודים, החל מהשנה השנייה ללימודים, מתנדבים הסטודנטים בקהילה ומטפלים, בתחום לימודיהם, באוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים (באוכלוסיות נפגעי מחלות נפש, נפגעי סמים, קשישים ועוד).
• התפתחות אישית – כל סטודנט במסגרת התכנית לרפואה סינית מחויב בכל שנות הלימוד בקורס התפתחות אישית, ללא תוספת תשלום (מדיטציה, טאי-צי', צ'י קונג, יוגה, קראטה טיפולי ועוד).
• הרצאות אורח – הסטודנטים מוזמנים למגוון הרצאות העשרה בנושאים שונים מתחום הרפואה המשלימה.