ביופידבק

צרו איתנו קשר

שם:  
מייל:    
טלפון:  
 

ביופידבק

קורס בן שני שלבים : שלב א' -  6 מפגשים. שלב ב' - 4 מפגשים  

ימים ושעות: שלב א'  ייתקיים בימי שלישי 16:00-21:00

תאריך פתיחה: 24.4.2018 
בהנחיית: ד"ר יובל עודד. ניתן להתייעץ עם ד"ר יובל עודד בטלפון - 054-4999044
 

קהל היעד: 

  • תלמידי מגמות רב שנתיות בלימודי רפואה משלימה החל מסיום השנה השניה. 
  • בוגרי מסלולים אחרים יכולים לפנות ותבדק התאמתם. 
  • עדיפות תנתן לבעלי ידע קודם בפיזיולוגיה ולבעלי נסיון בטיפול. 
  • בעלי מספר רישוי של משרד הבריאות (אחיות ואחים, מטפלים ומטפלות בריפוי בעיסוק וקלינאיות תקשורת) ולדיאטניות קליניות. 
  • שלב ב פתוח גם למסיימי שלב א וגם למטפלי ביופידבק מוסמכים המעוניינים להרחיב את ארגז הכלים שלהם.


ביופידבק היא טכניקת גוף נפש שבאמצעותה לומדים כיצד להשפיע על המצב הפיזיולוגי במטרה לשפר תהליכים גופניים, מנטליים, רגשיים ורוחניים. יישומים קליניים של ביופידבק  מאפשרים ניהול מוצלח של סימפטומולגיה של מחלות רבות ובשילוב עם טכניקות לניהול לחצים ניתן לשפר את הבריאות ואת איכות החיים הכללית. מחקרים רבים הדגימו את יעילות השיטה בטיפול במגוון מצבים רפואיים כגון: תסמונת המעי הרגיש (IBS), כאבי ראש תלויי מתח, כאבי גב תחתון, יתר לחץ דם, אסטמה ועוד.

מטפלים רבים ברחבי העולם משלבים ביופידבק  בעבודתם הטיפולית בשל עוצמתו ככלי טיפולי:

מסייע להפוך את המטופל ממתמודד פאסיבי לאקטיבי
מדגים את הקשר ההדדי בין תהליכים נפשיים לגופניים
הופך את הבלתי נראה לנראה - מדגים את ההשפעה שיש להתערבויות טיפוליות כגון דיקור, שיאטסו, ביוסינתזה על איזון מערכת העצבים האוטונומית ובכך
        מגביר את התקוה לריפוי וכן את תחושת השליטה של המטופל.
מאפשר לנטר ביעילות מצבי עוררות בזמן מדיטציה
מסייע להשיג אופטימיזציה במהלך תירגולי נשימה ( pranayama)
 
שלב א - 36 שעות אקדמאיות
מטרת הלימודים בשלב זה הינה להכיר את השימוש במגוון ערוצי מדידה (מוליכות עור, דופק, השתנות הדופק (HRV), טמפרטורה) ביחד עם טכניקות של מיינדפולנס וניהול לחצים (נשימה סרעפתית, דמיון מודרך ועוד) על מנת להשיג שליטה משופרת בתפקודי מערכת העצבים האוטונומית וויסות סטרס.

נלמד לערוך הדגמה של הקשר בין הגוף לנפש, לערוך איבחון פסיכופיזיולוגי ולהשתמש בכלי הביופידבק להגברת תחושת השליטה והמסוגלות ולשליטה בתהליכי עוררות, דריכות ורגיעה. יילמדו פרוטוקולים לעבודה עם כאבי ראש תלויי מתח ועבודה עם יתר לחץ דם.
 
בסיום שלב זה יוכלו התלמידים להתחיל ולשלב את הכלי בעבודתם הטיפולית.
 
שלב ב' - 24 שעות אקדמאיות (הפתיחה תלויה בכמות הנרשמים) 
שלב זה יוקדש ללימוד יישומים קליניים נוספים של ביופידבק, לשילוב מיטבי של ביופידבק עם טכניקות מיינדפולנס (על פי שיטת CBT-BF™)  וללימוד בסיסי של טכניקת BFB™  שפותחה ונחקרה במשך 15 השנים האחרונות על ידי ד"ר יובל עודד ומאפשרת אימון לויסות פסיכופיזיולוגי תוך מדידה ישירה (לראשונה בעולם) של זרימת דם פריפריאלית. טכניקה זו מתבססת על עקרונות התיאוריה הפוליווגאלית והינה יעילה לטיפול במגוון רחב של בעיות גופניות ונפשיות תלויות סטרס.
במהלך הקורס יערכו תירגולים רבים באמצעות מערכת הביופידבק המתקדמת Alive clinical version. 

תעודות:
כל המסלולים המוצעים הינם מסלולים חוץ אקדמיים , ונלמדים במסגרת לימודי תעודה בלבד.
התעודה מטעם קמפוס ברושים, ביה"ס להכשרת מטפלים ברפואה משלימה, המועדון לספורט באוניברסיטת תל-אביב.

בסיום כל שלב תנתן תעודה על סיום השלב הרלוונטי בהכשרת ביופידבק למטפלים ברפואה משלימה המוכרת על ידי ארגון IBNA. בוגרי שלב ב' יוכלו להמשיך לפרקטיקום ולהשלים תהליך הסמכה כמטפלי ביופידבק מוכרים על ידי אירגון IBNA.
 
על המנחה:
ד"ר יובל עודד, פסיכולוג ונוירופסיכולוג ומומחה בטיפול קוגניטיבי התנהגותי וביופידבק, מלמד ביופידבק מאז שנת 2002 והנחה למעלה מ75  מחזורים (למעלה מ1000 בוגרים). הקים וניהל משך עשור את המרפאה לפסיכופיזיולוגיה קלינית (CBT , ביופידבק מיינדפולנס והיפנוזה) במרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל.

מנהל מרכז גדות לטיפול בהפרעות חרדה ולחץ ומנהל המרכז לטיפול קוגניטיבי התנהגותי ופסיכופיזיולוגי (ביופידבק ומיינדפולנס) בתל אביב. מייסד שותף של אירגון IBNA ויו"ר לשעבר של האגודה הישראלית לפסיכופיזיולוגיה יישומית וביופידבק. חבר בצוות ההוראה של האיגוד האירופאי לביופידבק בתוכנית BFE- Learn from the best .

מפתח חדר הכושר המנטלי ® שיטה שאומצה על ידי יחידות עילית בצה"ל ובצבאות אחרים וגופים בטחוניים בעולם. מפתח שיטת BFB™  לאימון ביופידבק של זרימת דם פריפריאלית. מייסד שותף של חברת Ifeellabs שעושה שימוש בטכנולוגיה מתקדמת של ביופידבק לטיפול באסטמה ומגוון רחב של הפרעות תלויות סטרס כרוני.
 

צוות הוראה מלא